Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Hollanda’dan Türkiye’ye Silah Ambargosu

Hollanda, Türkiye Cumhuriyeti’ne silah ambargosu uygulama ve silah sistemi satışını yasaklama kararı aldı. Bu kararın nedeni Türkiye’nin Kuzey Suriye’de gerçekleştirdiği operasyon. Bu operasyon nedeni ile Türkiye’ye silah ambargosu uygulayan ülke sayısı 3 oldu: Finlandiya-Norveç-Hollanda.

Türkiye Hollanda’dan Neler Alıyordu?

Türkiye Cumhuriyeti Donanması özellikle THALES NL firması ile yakın işbirliği içerisindeydi ve firmanın ürünlerini kullanıyordu. MEKO sınıfı fırkateynlerimiz ve diğer saldırı/hücumbot türü gemilerimizin elektronik sistemleri THALES NL firmasına ait. Bunun yanı sıra MİLGEM projesi kapsamında tasarlanan ve üretilen Ada sınıfı korvetlerde kullanılan Smart-S ve Sting A/K radar sistemleri de THALES NL firmasına ait. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı şirketlerinden ASELSAN, Ada sınıfı korvet için tercih edilen hava radarı olan Smart-S MK2 radar sistemini THALES lisansı altında üretiyordu.

MİLGEM projesi kapsamında üretilen Ada sınıfı korvetimiz F-511 TCG Heybeliada’da bulunan Smart-S MK2 hava radarı

Finlandiya ve Norveç Neden Bunu Yaptı?

Türkiye Cumhuriyeti, 17 milyon Euro’luk bir fiyat ile Finlandiya’nın en büyük silah ithalatçısı konumunda ikinci sıradaydı. Finlandiya 2018 yılında 128 milyon dolar silah ihracatı yapmıştı ve en çok sırasıyla Polonya, Türkiye ve İsveç’e silah satışı gerçekleştirmişti. Türkiye Finlandiya’dan Zırh ve öz koruma sistemlerinin haricinde KBRN ve koruma materyalleri alıyordu. Finlandiya 2’inci silah müşterisine böyle bir ambargo ile gelir kaybı yaşayacak. Bir başka ambargo uygulayan ülke Norveç ise Türkiye Cumhuriyeti’ne 6 milyon Euro (2018 yılı verilerine göre) değerinde bir silah sistemleri ihracatı sağlıyordu.

Operasyona Pakistan ve Azerbaycan dışında destek veren ülke çıkmadı. Operasyonun son durumu ve ülkelerden gelen destek/tepkileri öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Yorumlar Kapatıldı