Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Yunanistan Ve İsrail Girit’e Radar Kuruyor

EastMed projesi ile ilişkileri ve çıkarları daha da güçlenen/birleşen Yunanistan ile İsrail’in şimdi Girit adasında deniz radar sistemi inşa etmeyi planladığı belirtildi. Her iki ülkeninde Doğu Akdeniz’i izleme kabiliyetine kavuşabileceği radar sisteminin bütçesi açıklanmadı.

EastMed Nedir?

EastMed Boru Hattı Doğu Akdeniz’de tespit edilen doğazgazı Avrupa’ya taşıyacak bir boru hattı projesidir. İsrail-Güney Kıbrıs Rum Kesimi-Yunanistan ve İtalya 4’lüsünün üstlendiği projede boru hattı bu ülkelerin sınırlarından geçecek.

Ancak ortada bir sorun var. Akdeniz’deki bazı boru hattı bölümleri Türkiye Cumhuriyeti’nin hak iddia ettiği bölgelerden geçmekte.

- Sponsorlu Gönderi -

EastMed Ülkelerinden Güç Gösterisi

EastMed anlaşmasını gerçekleştiren ülkeler ortak hava egzersizleri gerçekleştirecek. INIOCHOS 2019 adı verilan tatbikata GKRK, Yunanistan, İsrail ve ABD katılım sağlayacak.

İtalya tatbikata F-35A, Yunanistan F-16, F-4, M-2000, EMB-145H HEIK, Amerika Birleşik Devletleri F-15, Israil F-16, F-15, Güney Kıbrıs Rum Kesimi AW-139 helikopteri ile katlım sağlayacak. EastMed, Doğu Akdeniz enerjisini GKRK-Yunanistan-İtalya üzerinden Avrupa’ya taşıyacak.

İsrail, Seçimini Yunanistan’dan Yana Kullandı

Aralık 2018 tarihinde İsrail, EastMed projesi için Yunanistan ile Türkiye arasında kararsız kalmış ve Avrupa’ya ulaşacak boru hattını hangi ülkeden geçireceğini seçmek durumunda idi. İsrail, bu seçimini Yunanistan’dan yana kullandı. Detay için tıklayın.

Yorumlar Kapatıldı