Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

OTOKAR COBRA I

Otokar, 1995 yılında yerli kaynaklar ile geliştirdiği 4×4 Taktik tekerlekli zırhlı araç COBRA, yapılan kontrolleri ve testleri başarıyla geçtikten sonra TSK (TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ) tarafından envantere alınarak seri üretimine başlanmıştır.

COBRA, üzerinde bulunan 190 beygir gücünde turbo şarjlı dizel motoru araca üstün çekiş gücü sağlamaktadır. Görev esnasında oluşabilecek sorunlarda yarı yolda kalmamak için bakım noktaları ulaşılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Daima dört çeker özelliği, bağımsız süspansiyon sistemi, otomatik ön ve arka diferansiyel kitlemesi ile  kendi sınıfında üstün hareket kabiliyetine sahiptir.

Çeşitli coğrafi ve iklim koşullarında başarı göstermiş olan COBRA, geniş lastikleri ve merkezi basınç sistemi ile soğuk hava koşullarında, çöllerde, bataklık alanlarda ve en zorlu çatışma bölgelerinde en iyi hizmeti sunmaktadır. İsteğe bağlı olarak aracın farklı tasarımlarında amfibi özelliği ile üretilebilir.

4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç COBRA`nın değişken ekipman donanımına eklenen silah sistemine ve farklı görev türlerinde kullanılan aracın özelliklerine göre taşıdığı mürettebatın kapasitesi değişiklik gösterse de 9 kişiye kadar güvenli ve konforlu şekilde zorlu görevlere taşıyabilmektedir.

- Sponsorlu Gönderi -

Otokar menşeli COBRA, genellikle kırsal arazilerde çok görülen mayın tehditlerine, parça tesirli patlayıcılara karşı eğimli Monokok tasarlanmış çelik gövdesi yüksek koruma sağlamaktadır. Aracın çamurluk ve taban kısmı A/P ve A/T tipi mayınlara karşı üstün koruma sağlar ve çeşitli patlamalara karşı aracın çelik zırhlı tabanına ilave olarak personelin bulunduğu bölüme  mayının patlama sırasında yarattığı etkiyi en az seviyeye indirecek balistik malzeme bulunmaktadır.

Gittiği göreve ve modüler yapısına göre gece görüş, termal atış kontrol ve silah sistemi entegre edilebilmektedir.

7.62 mm ve 2.7 mm makineli tüfekler haricinde 40 mm bomba atar ve güdümlü füzeleri de eklemek mümkündür.

 

Görev alanına zamanında ulaşım sağlayabilmek için C-130 veya daha büyük nakliye uçaklarında veya helikopter ile asılarak taşınabilmektedir.

               

 

Yorumlar Kapatıldı