Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Hafif Tanklar ve Zırhlı Keşif Araçları

Kargaşa içinde, kaos ortamında  yolunu bulabilmek sadece güçlü bir keşifle mümkündür. Bu ihtiyaçları karşılayan keşif birlikleri, gözü açık, dikkatli ve yetenekli askerlerden seçilmektedir. Seçilen askerilerin görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesi için  keşif araçları bu noktada devreye girmektedir.

Düşmanın kabiliyetlerini bilmek çok önemlidir.

Savaş anında düşmanın ne yapacağını bilmeyen bir ordu, bir adım geriye düşer. Bu yüzden keşif yapmak bir savaşta zafer kazanmak için oldukça önemlidir.

Otokar Tulpar

Düşmana yönelik olarak yapılan; mühimmat durumu tespiti, konum tespiti, kişi ve araç sayısını belirlemeye yönelik yapılan harekete keşif adı verilir. Bunların yanı sıra karşı tarafın makineli tüfek ve ağır makineli silah mevzilerin tespiti, bu mevzi önlerindeki engelli veya engelsiz alan tespiti de keşif içerisine girmektedir. Arazi keşfi yapılırken karşı tarafın bulunduğu konum, saldırı anında hücum yapılabilecek en uygun nokta tespiti, hücum mevzi olabilecek  hatlar, taarruz anında ateş üssü olarak kullanılabilecek  noktalar belirlenmektedir. Keşif birlikleri bu görevlerini başarılı  bir şeklide tamamlayabilmesi için manevra hızı, görünmezlik ve beka kabiliyetlerinin  üst seviyede olması  gerekmektedir. Bunları sağlamak için ordunun zırhı sağlam, etkin silah donanımlı, yüksek hareket kabiliyetine sahip keşif araçlarının olabilmesi şarttır.

- Sponsorlu Gönderi -

Tekerlekli ve zırhlı keşif araçları genellikle ağır silahlı kule ile donatılır. Özellikle kısa geri mesafesine sahip orta çaplı  toplar  76 ve 90 mm’dir. Yakın mesafede tanklara etki edebilir ve açılı atış yapabildikleri için 7000 ile 10.000 metre menzilde atış desteği sağlayabilir.

Bmc Vuran 4×4

Bu keşif birlikleri zamanında harekete geçerek büyük savaşlar, çatışmalar yaşanmadan zafer elde edebilirler. Örnek verilecek olursa; 1071 savaşından sonra  Anadolu topraklarının  tamamının  kısa sürede Türklere  geçmesine Atlı keşif  birliklerinin çok büyük etkisi olmuştur.

Cobra 2 sınır gözetleme araçları

Günümüz Türk Ordusu’nun hızlı keşif kabiliyetini oluşturan zırhlı kara araçları oldukça geniş bir yelpazededir.

 

HAFİF TANKLAR

Düşük balistik korumaya sahip hafif tanklar birçok çatışmada büyük faydalar sağlamıştır.

Hafif tanklar, ana muharebe tanklarına göre daha hafif zırhla donatıldıkları için manevra ve hareket kabiliyetleri yüksektir. Ana muharebe tankları düşmana saldırı sırasında cephe gerisinde kalarak düşmanın hava savunma, topçu birliklerine hızla taarruz edebilmektedir. Yeri geldiğinde piyade desteği ve alan savunmasında yüksek atış güçleriyle faydalı olmaktadır.

Hafif tanklar hızlı intikal gerektiren harekatlarda, dağlık alanlarda, dar geçitlerde ana muharebe tanklarından daha kolay hareket eder. Düşük ağırlık avantajına sahip bu araçlar ince kum, çamurlu ve karlı zeminler dışında donmuş nehir ve akarsular üzerinde daha etkili bir biçimde kullanılmaktadır. Ayrıca hafif tanların maliyetleri daha düşük olduğu için 1 ana muharebe tankını üretmek yerine 5-6 kadar hafif tank üretilebilmektedir. Ana muharebe tanklarının koruması yine hafif tanklar ile sağlanabilmektedir.

Kaplan MT

NEDEN KARA KEŞFİ ?

Birçok uzman İHA’ların keşif görevlerinde kara unsurlarından daha etkili olacağını iddia etmişlerdir. Ancak son zamanlarda dünyanın çeşitli bölgelerinde olan savaş ve çatışmalarda elde edilen veriler kara ve hava keşifleri aynı kategoride görmenin yanlış olduğunu göstermiştir.

Kara keşfinin önemli olmasının nedeni birliklerin göreve gittikleri yerde düşmanı uzun süre takip edebilmeleridir. Düşman hareket halinde değilse ve durum uygunsa hava üsleri, köprüler, yakıt depoları gibi bölgeler ana unsurlar gelene kadar kontrol altına alabilir.

İHA’ların bu tür görevleri yerine getirmeleri mümkün değildir. Silahla donatılmış olsalar bile bir süre sonra üslerine geri dönmek zorundalardır. Atış gücü olarak kara araçlarının çok gerisindedirler.

Kara ve hava keşif arasındaki asıl fark insan faktörü göz önüne alındığında belli olur. Keşifte görev alan askerler yetenekli, dikkatli ve gözü kara olanlardan seçilir. Keşif anında düşman unsurunun komuta  aracının veya merkezinin tespiti için kara keşfi vazgeçilmezdir.

İHA ve zırhlı keşif araçlarının en etkin kullanımı; iki keşif unsurunu birlikte kullanmaktır.

Zaman geçtikçe keşif araçları da teknolojik unsurlar ile donatılmaktadır. Elektronik ve optik sensörler, ağ merkezli harp ortamında görev yapmaya imkan sağlayacak telsizler entegre edilebilmektedir. Elde edilen verileri eş zamanlı olarak karargah ile paylaşan, gerektiğinde topçu ve hava unsurlarını hedef üzerine yönlendirebilmektedir.

Ağ merkezli hareket kabiliyetiyle durumsal farkındalığı artan hafif tanklar ve ağır zırhlı keşif araçları, düşük balistik korumaya sahip olsalar da hedefini hızla tespit edip ilk atışta vurarak hızlı bir şekilde güvenli menzile çekilebilmektedir.

Yorumlar Kapatıldı