Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

GENESİS SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMİ

genesisprojesi-asp_clip_image001_0000

GENESİS SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMİ

GENESİS (Gemi ENtegrE Savaş İdare Sistemleri ) projesi Deniz Kuvvetlerine bağlı ARMERKOM (ARaştırma MERkezi KOMutanlığı) tarafından hayata geçirilmiş bir projedir. Sistem şu an için fırkateynlerin modernizasyonu sağlamak amacıyla G-Sınıfı fırkateynlere entegre edilmiştir ve bu sistem sayesinde gemilerin harp etme ve vuruş gücü arttırılmıştır. Ayrıca GENESİS Projesi ile elde edilen sergileme ve ikaz olanakları geminin emniyetle seyir etmesine  olanak da sağlamaktadır.

 

GENESİS'ten önce
GENESİS’ten önce

GENESİS SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ :

  • Su altı temasları tespit için sonar, su üstü ve su altına yönelik kullanılan silah sistemleri, elektronik harp sistemleri , güdümlü mermi, yakın hava savunma sistemleri , birleşik olarak kontrol ve kumanda edilebilmektedir.
  • Geminin kendi sensörlerinden kabul edilen bilginin yanı sıra diğer gemilerden rapor edilen taktik bilgilerde modern veri linkleri sayesinde kullanıcı ve karar vericilere sergilenebilmektedir.

  

- Sponsorlu Gönderi -

GENESİS'ten sonra
GENESİS’ten sonra

 

SİSTEMİN HARP ETME YETENEĞİNE KAZANIMLARI:

  • Birden fazla sensör tarafından aynı hedefe ait elde edilen bilgilerin otomatik olarak birleştirilip sisteme tek bir bilgi olarak girmesini sağlayan otomatik hedef izleme alt yapısı,
  • Dost düşman tarama bilgisinin sisteme otomatik olarak girmesini ve karar vericiye sergilenmesi,
  •  Güdümlü mermilere karşı otomatik atım sistemi yeteneğini orjinalde bağımsız çalışan yakın savunma silahını savaş yönetim sistemine entegre edilerek daha uzun menzilden ve  asimetri tehditler başta olmak üzere  farklı amaçlar için kullanılabilmesi,
  • Helikopterler tarafından tespit edilen savaş yönetim sistemine aktarımı gibi özellikler gemilerin harp etme gücünü arttırmıştır.
  •  Ayrıca GENESİS’ten önce sadece 2 konsolla kullanılabilen silahlar GENESİS’ten sonra savaş harekat merkezindeki tüm konsollarda kullanılabilir hale geldi.

  

GENESİS’İN ÜLKEMİZE KATKILARIgenesisprojesi-asp_clip_image001_0006

Gemilerin savaş sistemleri oldukça kritik bir unsurdur ve hiç bir ülke hiç bir ülkeye bu sistemleri özellikle de yazılımlarını vermemektedir.  GENESİS Projesi ile tamamen milli olan savaş sistemimizi oluşturmuş olduk. GENESİS yabancı sistemlerle karşılaştırıldığında GENESİS’in kullanımı daha basit ve seridir. Ayrıca yabancı sistemlerin bakımı ve onarımı zor ve maliyetlidir bu açıdan GENESİS Projesi ile ülkemiz sistemin bakım tutumu açısından da ciddi kazanımlar sağlamıştır. GENESİS Projesi ile ilgili en önemli unsur ise; milli bir sistem olduğu için iyileştirme ve ilavenin mevcut olmasıdır. Yani GENESİS bir başlangıç olup bu sisteme ilave entegrelerle sistem gelecekte daha gelişmiş bir sistem halini alacaktır.Ayrıca yazılımı dahil tamamen milli bir proje olmasından ötürü verdiği güven de göz ardı edilemez.

Ayşe Nur AKINCI

Yorumlar Kapatıldı