Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

FNSS Pars 4×4

FNSS, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli görev ve operasyonel ihtiyaçlarına binaen Pars 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracı (TTZA) tasarlamıştır. Araç 2015 mayıs ayında İstanbul`da düzenlenen uluslararası savunma sanayi fuarında (İDEF ) tanıtıldı.

İDEF 2015’te Sergilenen Pars 4×4

Aracın önünde bulunan vinç sistemiyle araç, zorlu arazi koşullarında oluşabilecek sorunlarda kendini kurtarabilme özelliğine sahiptir. Pars 4×4, sahip olduğu; tam bağımsız süspansiyon sistemi ve ABS destekli hidrolik disk frenleri ile her türlü zorlu arazide hareket kabiliyetine sahiptir.

Araca MIL STD 1275 ve MIL STD 461 uyumlu elektrik sistemi ile entegre edilmiştir.

Pars 4×4 Amfibi Hareket Kabiliyetine Sahiptir

25 BG/ton güce sahip olan araç, amfibi özelliği sahiptir. Dört kişilik mürettebatı olan Pars 4×4 önceden hazırlık yapmaya gerek duymadan akıntılı ve derin sularda operasyona  çıkabilir. Arka bölümüne yerleştirilmiş iki su jeti aracın suda  sorunsuz ilerlemesini sağlar.

Pars 4×4’ün Amfibi Hareket Yeteneğini Sağlayan Su Motorları

Pars 4×4 Üstün Koruma Özelliklerine Sahiptir

Pars 4×4 üzerinde kullanılan balistik malzemeler  mayın ve el yapımı bombalara karşı  koruma sağlar. Aracın sahip olduğu balistik pencereler sayesinde mürettebatı dışarıdan gelebilecek saldırı ve patlamalara karşı korur.

TANK AVCISI :PARS 4X4

- Sponsorlu Gönderi -

Pars’ın Hareket Kabiliyeti

Araç %70 ve yan eğimde %40 a kadar çıkabilmektedir. Araç 50 cm dikey ve 90 cm bir hendekten kolaylıkla geçebilmektedir. Ayrıca araç 7m’lik dönme yarıçapına sahiptir.

 

Pars’ın Sınıflarının Sahip Olduğu Silah Sistemleri

PARS 4×4 Komuta kontrol aracı : 12.7 mm UKSS Monteli

PARS 4×4 Genel maksat ;
7.62 mm, 12.7 mm Makineli Tüfek
veya 40 mm Bomba Atar, Koruma Kalkanlı Kupaya Monteli

Pars 4×4 TTZA Hava Yoluyla Operasyon Bölgesine Hızlıca İntikal Ettirilebilir

C130H, A400 gibi askeri nakil uçakları ve CH 47 Chinook gibi ağır yük helikopteri gibi tarafından operasyon bölgesine hızlıca taşınabilir.

CH-47 Chinook

Pars’ın Motor Gücü

F34 -JP8 yakıt kullanan ve  25 hp/t ile  30 hp/t arasında bir güç/ağırlık oranına sahip dizel motor ile çalışmaktadır. Çift salıncak ve bağımsız hidro-pnömatik sistemi daha iyi sürüş konforu sağlarken  AKS kilidi  kaygan yüzeylerde ve toprakta aracın dengesini korumaktadır.

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.