Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Aselsan’a İlave M60T Modernizasyon Siparişi

ASELSAN tarafından modernize edilen M60T tanklarının Zeytin Dalı Harekatı’nda göstermiş olduğu yüksek başarı sonucunda Türk Silahlı kuvvetleri envanterindeki tüm M60T tankları modernize edilecek. Bu doğrultuda Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında sözleşme değişikliği imzalandı. 

SSB ve ASELSAN arasında imzalanan FIRAT-M60T Projesi kapsamında yapılan ilavelere bağlı olarak 96,7 milyon Avro ve 25 milyon TL artış bedeli için sözleşme değişikliği imzalandı. Gerçekleştirilen değişiklik ile sözleşme toplam bedeli 206 milyon Avro ve 50 milyon TL oldu.

Aselsan’dan kısa sürede etkin çözüm

M60T ana muharebe tanklarının tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik yürütülmekte olan FIRAT-M60T Projesi kapsamında bir yıldan az bir sürede proje kapsamındaki çok adet M60T tankının modernizasyonu tamamlandı. ​​

Sözleşme değişikliği kapsamında M60T tanklarına PULAT Aktif Koruma Sistemi entegre edilmeye başlanacak. PULAT Aktif Koruma Sistemi sahip olduğu yüksek teknoloji radar ile M60T tanklarına yöneltilen tanksavar füzelerini havada tespit ederek füzeleri tanklara çarpmadan önce uygun mesafede imha ediyor. PULAT Aktif Koruma Sistemi ile tanklara tam koruma kalkanı sağlayacak olup aynı anda birden çok füze havada imha edilebilecek.

 

Testler operasyon sahasında gerçekleştirildi

Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Operasyonları devam ettiği süreçte hayata geçirilen M60T modernizasyonu kapsamında dünya üzerindeki en modern tanklardan biri elde edildi. Tankların gerek yakın-orta mesafe atış kabiliyetleri, gerek yakın-uzak mesafe beka ve savunma yetenekleri gerekse de tankların ve personelin idamesine yönelik yetenekler üst seviyelere çıkarıldı.

Entegrasyonu gerçekleştirilen her bir tank, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından doğrudan operasyonlarda kullanıldığı için modernize edilen tanklar askeri personel ile birlikte çok yoğun testlere tabi tutuldu. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Operasyonuna katılan tankçı personel tarafından ASELSAN modernizasyonu sonrasında tankların ATGM tanksavar füzelerine karşı çok büyük bir başarı sağladığı ve aynı zamanda meskun mahalde tankların operasyonel yeteneklerinin arttırıldığı bildirildi.

ASELSAN tarafından üretilen sistemler muharebe ortamında başarısını ispat etmiş (Combat-Proven) olup modernizasyonu gerçekleştirilen tanklar halen aktif olarak göreve devam ediyor.

Yorumlar Kapatıldı